Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Alvásra Fel! - Hogyan aludj jobban és egészségesebben?

Alvásra Fel! - Hogyan aludj jobban és egészségesebben?

Köszöntünk a VitalMind weboldalán, ahol folyamatosan megosztjuk veled az életminőséged javítását célzó tudományosan alátámasztott információkat és praktikus tanácsokat.

Ebben a cikkben a testünk egyik legfontosabb funkcióját, az alvást vesszük górcső alá, és olyan tippeket és technikákat mutatunk be, amelyek segítenek javítani az alvás minőségén.

Alvási környezet – Hűvös és sötét

Kezdjük ott, hogy a hálószobánk legyen hűvös és sötét, így optimalizálhatjuk az alvási körülményeket. Egy megfelelő takaró is fontos, amit könnyedén le tudsz venni, ha meleged van.

A napfény – Az ébredés mestere

Keress napfényt minden reggel, lehetőleg ébredés után 30-60 perccel, majd ismét a naplemente előtt. Ha sötétben ébredsz, kapcsolj be mesterséges fényeket, majd menj ki a szabadba, amint felkel a nap.

A koffein – Barát és ellenség egyszerre

Legyünk óvatosak a koffeinnel! Kerüld el 8-10 órával lefekvés előtt, mivel ez megzavarhatja az alvási ritmusodat.

Az alvásritmus – Az alvás és ébredés órája

Igyekezz minden nap ugyanabban az időben felkelni és lefeküdni. Ez segít abban, hogy szervezeted beálljon egy alvási ritmusra.

Az alvás appok – A technológia segítő keze

Ha alvási problémáid vannak, vagy stresszel küzdesz, kipróbálhatod az iPhone-on elérhető Reveri alkalmazást. Az alkalmazás tudományosan alátámasztott protokollokat kínál az alvás javítására.

A világítás – Este takarékra

Este 10 óra és hajnali 4 között kerüld a fényes világítást, használj minimális mesterséges fényt. A gyertyafény és a holdfény ezzel szemben segíthet a nyugodt környezet megteremtésében.

Szieszta – Az alvás szépsége nap közben

A délutáni szunyókálást érdemes 90 percre korlátozni, vagy teljesen mellőzni. A túl hosszú nappali alvás zavarhatja az esti alvásritmust.

Ébredés éjszaka – Normális jelenség, ne aggódj!

Ha éjszaka felébredsz (ami egyébként normális), érdemes kipróbálnod az NSDR protokollt vagy a "Yoga Nidra" technikát.

Táplálékkiegészítők – Kiegészítő segítség

Alvás előtt 30-60 perccel fontolóra veheted a következő kiegészítők szedését:

  • 145 mg Magnézium-Threonate vagy 200 mg Magnézium-Bisglycinate
  • 50 mg Apigenin
  • 100-400 mg Theanine
  • (Hetente 3-4 alkalommal 2g Glycine és 100mg GABA szedése is ajánlott.)

Azonban mindig haladj óvatosan, és kezdd csak egy kiegészítővel, majd lassan add hozzá a többit, ha szükséges. Kiváló minőségű kiegészítőket találsz a GymBeam és a GAL táplálékkiegészítők között.

Az alvás szükséglete – Változik idővel

A gyerekeknek és valójában mindenkinek az alvási szükséglete idővel változik. Lehet, hogy 15 évesen éjszakai bagoly vagy, de idővel reggeli madárrá válsz, vagy a nyári 6 óra alvás télen 7-8 órára változik.

A jóga és a meditáció – Egy belső út a nyugodt alváshoz

A jóga és a meditáció bizonyítottan csökkenti a stresszt és segít ellazulni, ami elősegíti a minőségi alvást. Ilyen eszközként ajánljuk a "Yoga Nidra" és az NSDR protokoll alkalmazását, amelyek segítenek abban, hogy gyorsabban és mélyebben aludj.

Az ágy – Egy alvás szentély

Az ágyat csak alvásra és szexre használd. Kerüld a munkát, a tévénézést vagy bármilyen más tevékenységet, amely zavarhatja az alvást.

Az edzés – Az alvás titkos fegyvere

Rendszeres fizikai aktivitás, legyen az sétálás, futás vagy edzés, segít abban, hogy könnyebben elaludj és mélyebben aludj. Viszont kerüld az esti, késői edzést, mert az felébresztheti a testedet, amikor inkább le kellene nyugodnia.

A hidratálás – Fontos minden nap

A megfelelő hidratáltság szintén elősegíti az egészséges alvást. Viszont próbálj meg nem inni túl sok folyadékot lefekvés előtt, hogy elkerüld az éjszakai felkelést a WC miatt.

Alvásbarát étrend

Az étrended is befolyásolhatja az alvás minőségét. Kerüld a nehéz, zsíros ételeket lefekvés előtt. Az ilyen ételek emésztése több energiát igényel, ami zavarhatja az alvásodat. Ehelyett válassz könnyű, tápláló ételeket, mint például a fehérje gazdag ételeket, zöldségeket és teljes kiőrlésű gabonákat.

A stressz kezelése – Az alvás legnagyobb ellensége

A stressz, a szorongás és a túlzott aggodalom jelentősen ronthatja az alvás minőségét. Próbálj meg nyugodtabb környezetet teremteni lefekvés előtt, például olvass vagy meditálj.

Az alkohol és a gyógyszerek – Alvási blokkolók

Bár az alkohol rövid távon segíthet elaludni, hosszú távon rombolja az alvás minőségét. Hasonlóképpen a legtöbb alvást segítő gyógyszer is csak rövid távon hasznos, hosszú távon viszont kialakíthatja az alvászavarokat.

 

Összefoglalva, az alvás egy komplex folyamat, amelyet sok tényező befolyásol. Azonban az előbbi lépések segítségével javíthatod az alvásod minőségét, és ezáltal javulhat az életed minősége is. Mindemellett fontos megjegyezni, hogy az alvás csak egy a számos életmód tényező közül, amelyek hatással vannak az egészségedre. Az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a stresszkezelés szintén létfontosságúak az egészség megőrzése szempontjából.

Reméljük, hogy ezek a tippek hasznosak lesznek az alvás minőségének javításában. Ha további kérdéseid vannak, ne habozz feltenni őket, mi mindig itt vagyunk, hogy segítsünk!

A VitalMind csapata bátran ajánlja a GymBeam és GAL táplálékkiegészítőket (fehérjék, vitaminok, kreatin, kollagén) a kiváló minőségük és hatékonyságuk miatt. Ezek a táplálékkiegészítők tökéletesen illeszkednek a tudományosan alátámasztott, egészséges életmódunkba. Ne felejtsük el, hogy az alvás az egészséges élet alapja - támogassuk azt a legjobb termékekkel!

Tartalomhoz tartozó címkék: Életmód